APIE DANTUKŲ PRIEŽIŪRĄ

Burnos ertmės sveikata daugiausiai priklauso nuo asmens burnos higienos įgūdžių viso gyvenimo metu nuo pat pirmojo dantuko kūdikystėje iki dantų priežiūros senatvėje. Jeigu nuo vaikystės mokysite savo vaikus teisingai prižiūrėti savo dantis, išugdysite jiems taisyklingus burnos priežiūros įgūdžius, tai jūsų vaikai galės ilgai džiaugtis sveikais dantimis, gražia šypsena, taisyklingu sąkandžiu. Todėl visuomenės sveikatos specialistė Roberta dalinasi informacija kaip tinkamai prižiūrėti vaikų dantukus.

Vaikų dantų priežiūra yra skirstoma į kelis etapus: kūdikystė (iki vienerių metų), vaikystė (2- 5 metukai), kai pradeda dygti nuolatiniai dantys (nuo 5-7 metų).
📌Vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius formuoti reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. . Išdygus pirmajam dantukui iš karto reikia pradėti jį valyti. Aišku, tokio amžiaus vaikui valyti dantuką su dantų šepetėliu tikrai nepavyks. Rekomenduojama bent kartą per dieną, apvyniojus pirštą bintu, ar marle, pravalyti išdygusį dantuką. Galima įsigyti specialias priemones – antpirščius, kurie gelbsti tiek valymo procese, tiek masažuojant dantenas.

📌2,5 -3 metų vaikai jau turi pilnai susiformavusį pieninį sukandimą. Vaikučiai turi 20 dantukų. Juos būtina mokyti du kartus per dieną maždaug po dvi minutes dantų šepetėliu ir pasta valyti dantis. Būna, kad mažyliai nenori valytis dantų ir priešinasi. Tokiais atvejais visa šeima tai turėtų daryti kartu – tėvų ar vyresniųjų brolių ir sesių pavyzdys motyvuoja vaikus. Geriausia vaikui pirkti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia
rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių. Tačiau šiame gyvenimo tarpsnyje tėvai turi atidžiai prižiūrėti kaip vaikai išsivalė dantis, jei yra poreikis išvalyti juos dar kartą. Bent kartą per mėnesį reikėti atidžiai apžiūrėti vaiko dantis ir jeigu pastebite, kad yra ant dantų paviršiaus gelsvų, rusvų dėmelių, nedelsiant kreipkitės į gydytoją odontologą. Gydyti pieninius dantis būtina, nes tai pagrindas nuolatinių dantų sveikam dygimo procesui užtikrinti.

📌Taip pat reikėtų nepamiršti, kad čiulptuko reikėtų atsisakyti iki dviejų metų amžiaus. Tėveliai turėtų atkreipti dėmesį ir į žalingus vaiko įpročius: piršto čiulpimas, nuolatinis kvėpavimas per burną, netaisyklingas rijimas – visa tai gali paskatinti netaisyklingai formuotis žandikauliui.

📌Iki pradedant lankyti mokyklą atžalai dantis turėtų valyti tėvai – kol vaikas nemoka rašyti, jis
negeba ir tinkamai išsivalyti dantų. Iki dešimties metų tėvams patartina išvalyti mažylių dantis bent du kartus per savaitę, kitomis dienomis vaikas tai daryti gali pats.

📌Svarbu žinoti, jog mitas, kad nereikia gydyti pieninių dantų, yra neteisingas. Pieniniai dantukai vaikui tarnauja nuo pusės metukų iki dešimties–dvylikos metų, kai iškrenta paskutinieji. Neprižiūrint pieninių dantų šie gali sugesti, o jų negydant vaikas patirs didelį diskomfortą, nuolat kentės skausmą, jam bus sunku tinkamai sukramtyti maistą, o ankstyvas sugedusių dantukų rovimas gali sukelti sąkandžio problemų ateityje.

🍭Didžiausią neigiamą įtaką vaikų burnos sveikatai daro saldumynai, dažnas užkandžiavimas, limonadai, sultys ir lipnus maistas, kuris prilimpa prie dantų. Visi šie maisto produktai sudaro apnašas ant dantų, kurioms ilgai laikantis pradeda gesti dantų emalis. Visiškai vaikams uždrausti šių skanėstų neįmanoma, reikia kuo dažniau jiems pasiūlyti vaisių bei daržovių, kuriuos kramtant natūraliai pašalinama dalis apnašų.

📌Kartais gali atsitikti ir taip, kad tėvai nepastebi, kada išdygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Tai įvyksta apie šeštuosius–septintuosius gyvenimo metus, retais atvejais – suėjus penkeriems metams. Šie dantys yra itin greitai pažeidžiami, nes jų paviršiaus vagelės būna ne visiškai mineralizuotos, o tokio amžiaus vaikai dar nemoka kokybiškai išsivalyti dantukų. Rekomenduojama pirmuosius krūminius dantis vos išdygus dengti silantais. Silantas yra specialus hermetikas, užpildantis vageles ir išskiriantis fluoro jonus, kurie stiprina emalį ir daro jį atsparesnį ėduoniui. Dantų padengimo silantu procedūra yra labai trumpa ir neskausminga, tačiau labai efektyvi. Tiesa, dantų silantai gali būti naudojami ir yra reikalingi ne visada. Jei dantukai jau yra pažeisti ėduonies, pirmiausia juos reikia išgydyti. Taip pat pasitaiko atvejų, kai dantų vagelės būna plokščios ir gerai mineralizuotos, todėl silantai yra nereikalingi.
Dantų silantavimo programa yra skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai, patiems tėveliams už vaikų dantų silantavimo paslaugą mokėti nereikia.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Vaikų ėduonies profilaktikos programos informaciją.

Nuotraukos šaltinis: www.pexels.com

Paieška

Socialiniai tinklai

Parama

Kviečiame skirti 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio Šiaulių lopšeliui-darželiui ,,Drugelis“. Skirdami paramą, Jūs prisidėsite prie lopšelio-darželio ,,Drugelis“ vaikų ugdomosios aplinkos gerinimo, modernizavimo ir saugumo.

Detali paramos skyrimo instrukcija >>>

Archyvas

Steigėjas

                      Steigėjas

Šiaulių lopšelis-darželis „Drugelis“
Įstaigos kodas 190527487
A. s. LT59 7300 0100 7569 9249
AB „Swedbank“

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Rūta Šiaučiulienė – direktorė

Vilniaus g. 123A, 76354 Šiauliai
Tel. +370 41 52 44 89 (raštinė)
El. p. drugelis@sdrugelis.lt
Pirmadienis-penktadienis 7.00-17.30

2024 © Šiaulių l-d „Drugelis“
Uždaryti valdymo meniu