APIE MAŽŲJŲ KŪNO GRŪDINIMĄ

Kūno grūdinimas – vienas iš sveikatos stiprinimo būdų. Reguliarus ir sistemingas pabuvimas šaltesniame, nei įprasta, ore ar kūno apliejimas vėsiu vandeniu daro įtaką imuninei  sistemai, medžiagų apykaitai bei psichoemocinei būklei. Geresnė sveikata ir grūdinimasis didina pasitikėjimą savimi, savigarbą ir atsparumą stresui.

👧🧒 Grūdinami vaikai rečiau serga, o susirgę lengviau ir greičiau pasveiksta. Šiltnamio sąlygomis auginami mažieji bijo net mažiausio vėjelio, bet koks susidūrimas su infekcija baigiasi liga, nes organizmas nepasiruošęs su ja kovoti. Grūdinami vaikai aktyviau juda, sparčiau vystosi jų kaulų ir raumenų sistema, į plaučius, kraują ir audinius patenka daugiau deguonies, grūdinimo procedūros gerina širdies, centrinės nervų sistemos veiklą.

Įvairūs tyrimai rodo, kad sveikesni ir aktyvesni yra žmonės, kurie, būdami vaikai, gyveno sveikai ir buvo fiziškai aktyvūs. Tad grūdinimo procesą tikslinga pradėti dar vaikystėje. Tyrimai rodo teigiamą kasdienio fizinio aktyvumo ir kūno grūdinimo poveikį vaikų mokymosi rezultatams, įsiminimui ir dėmesio sukaupimui, gebėjimui spręsti psichologines problemas.

👶 Gydytojai pataria pradėti grūdinti kūdikį jau nuo gimimo. Tačiau tai galima pradėti daryti ir vėlesniame amžiuje. Grūdinimasis bus sėkmingas laikantis svarbiausių principų.

Rekomenduojama:

📌 – Grūdinti sistemingai. Grūdinimosi įprotis susiformuoja per keletą mėnesių, o nutraukus procedūras poveikio netenkama per 2–3 savaites. Padarius pertrauką nuo grūdinimosi reikėtų vėl pradėti nuo švelnesnių ir paprastesnių procedūrų.

📌 – Grūdinti nuosekliai. Didinti procedūrų intensyvumą geriau pamažu, kasdien. Jeigu mažylis suserga, grūdinimo procedūras reikia nutraukti, o tęsti jas kūdikiui visiškai pasveikus.

📌 – Atsižvelgti į individualias savybes. Galbūt vieniems vaikams labiau tiks apliejimas duše +18º C vandeniu, galbūt apsitrynimas ar apsiprausimas iki pusės vėsiu vandeniu, o galbūt maloniausiai vaikas jausis lengvai apsirengęs ir keletą minučių pasimankštinęs lauke ar balkone. Grūdinimasis ir fizinis aktyvumas – puikus sveikatos stiprinimo kompleksas.

Kaip pradėti?

💧💨 Prieinamiausios grūdinimosi priemonės yra vanduo ir vėsus oras.  Apsipylimas vėsiu vandeniu – daugeliui priimtiniausiais grūdinimosi visus metus būdas. Iš pradžių vandens temperatūra gali būti apie 30º C, vėliau apsipilama vis vėsesniu vandeniu. Kontrastinis dušas (apsiliejimas tai šiltu, tai vėsiu vandeniu) taip pat labai naudingas. Grūdinimuisi puikiai tinka ir tik šaltas vanduo. Galima pradėti nuo 15 sekundžių. Kiekvieną kartą baigiant praustis duše, apsiliejama vis vėsesniu vandeniu. Po savaitės jau drąsiai galima apsilieti ir šalta srove. Paėmus dušo galvutę į rankas, apliejama dešinioji koja ir ranka, tada – kairioji, po to apliejama krūtinė ir sprandas bei nugara.

Jeigu bijote itin šalto vandens, neskubinkite savęs – jei norėsite, priprasite pamažu. Svarbu po tokio dušo gerai nusausinti kūną, bet netrinti odos. Jeigu po to netampa vėsu, jeigu oda šiek tiek įraudo, tai yra požymiai, jog termoreguliacijos mechanizmai „įsijungė“ ir kitą kartą apsiliejimas vėsiu vandeniu gali būti ilgėlesnis. Jeigu po procedūros darosi vėsoka, reikia padaryti keletą pratimų, kurie padėtų sušilti, imtis aktyvios veiklos.

Jautresniems vaikams gali būti taikomos kiek švelnesnės procedūros – tai gali būti apsitrynimas rankšluosčiu, sudrėkintu kambario temperatūros vandeniu, plaušine. Pradedama nuo viršutinės kūno dalies (kaklas, rankos, krūtinė, nugara), po to aptrinamas juosmuo ir kojos. Baigus nusišluostoma sausu rankšluosčiu.

⛅️ Oro ir saulės vonios. Pasivaikščiojimai ir žygiai, pasimankštinimas lauke bet kokiu oru ar tik pavaikštinėjimas keletą minučių lengvai apsirengus, miegas prie praviro lango stiprina ir grūdina organizmą. Buvimas prie jūros, saulė, vėjas ir jodo prisotintas oras grūdina kompleksiškai. Saikingas buvimas saulėje gerina nuotaiką, organizme sparčiau sintetinamas vitaminas D. Šiluma provokuoja prakaitavimą, taip pašalinamos nereikalingos medžiagos. Vasarą saulėje būti rekomenduojama ne  ilgiau kaip vieną valandą per dieną, ypač žmonėms, kurių oda šviesi.

Ką daryti, kad vaikui grūdintis būtų smagu ir malonu?

📌 Grūdinimas turi būti malonumas. Vasarą būtinai nuvykite prie jūros, pasipliuškenkite vandenyje. Iš pradžių maudykitės pripučiamame baseinėlyje, vėliau maudynes tęskite taškydamiesi ir maudydamiesi atviroje jūroje. Svarbiausia — jokios prievartos! Jeigu mažylis blogos nuotaikos, nenori ar bijo maudytis, neverskite jo. Galbūt vanduo per šaltas, mažylis alkanas ar negaluoja. Po maudynių gerai nušluostykite mažylį ir perrenkite jį sausais drabužėliais.
📌 Grūdindami vandens procedūromis namie, pasistenkite jomis sudominti mažylį — kalbinkite jį, girkite, žaiskite, įtraukite į maudynes mėgstamus mažylio žaisliukus, paverskite grūdinimąsi smagiu žaidimu. Vaikučiui turi būti jauku ir malonu. Taip pat svarbu, kad visas grūdinimo procedūras atliktumėte panašiu metu, reguliariai — vaikutis prie jų pripras, procedūros taps maloniu kasdieniu ritualu.
📌 Beje, taip vaikų mėgstami ledai — taip pat puiki grūdinimo priemonė. Valgydamas ledus, vaikas jaučia ir prisitaiko prie temperatūrų skirtumo. Iš pradžių rekomenduojama duoti aptirpusių ledų, vėliau nepakenks ir sušalę ledai. Labiausiai tinka riebesni ledai, pvz., plombyras, nes grietinėlė ir riebalai mažina šalčio poveikį. Vaisiniai ar šaldytų sulčių ledai karštą dieną greičiau tirpsta, todėl vaikas stengiasi kuo greičiau juos suvalgyti — jeigu gerklytė nepratusi prie tokio temperatūrų skirtumo, ledai gali tapti anginos priežastimi.

 

Parengė visuomenės sveikatos specialistė Roberta Jocaitė pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją.

Paieška

Socialiniai tinklai

Parama

Kviečiame skirti 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio Šiaulių lopšeliui-darželiui ,,Drugelis“. Skirdami paramą, Jūs prisidėsite prie lopšelio-darželio ,,Drugelis“ vaikų ugdomosios aplinkos gerinimo, modernizavimo ir saugumo.

Detali paramos skyrimo instrukcija >>>

Archyvas

Steigėjas

                      Steigėjas

Šiaulių lopšelis-darželis „Drugelis“
Įstaigos kodas 190527487
A. s. LT59 7300 0100 7569 9249
AB „Swedbank“

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Rūta Šiaučiulienė – direktorė

Vilniaus g. 123A, 76354 Šiauliai
Mob. +370 670 63 841 (raštinė)
El. p. drugelis@sdrugelis.lt
Pirmadienis-penktadienis 7.00-17.30

2024 © Šiaulių l-d „Drugelis“
Uždaryti valdymo meniu